Jak wybrać idealne oświetlenie do kuchni

Wnętrze

Planując oświetlenie kuchni warto pamiętać, że jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj przygotowywane są posiłki, spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi, a często także urządzane są w niej dodatkowo jadalenki czy kąciki do pracy. Z tego powodu odpowiednie oświetlenie kuchni powinno zapewnić dobre warunki pracy, ale też tworzyć przyjemny i funkcjonalny klimat.

  1. Planowanie oświetlenia
    Przede wszystkim, przed zakupem oświetlenia należy dokładnie zaplanować, jak powinno być rozmieszczone. Warto wziąć pod uwagę, że kuchnia składa się z kilku stref, z których każda wymaga innego rodzaju oświetlenia. Na przykład, w strefie gotowania powinniśmy zastosować silne światło, by lepiej widzieć, co się dzieje na patelni. Natomiast tam, gdzie planujemy spożywać posiłki, warto zastosować bardziej stonowane i miękkie światło, które sprawi, że będzie mniej ostrych cieni, a stworzy przyjemniejszy klimat.

  2. Rodzaje oświetlenia
    Do kuchni można zastosować różne rodzaje oświetlenia, w zależności od zamierzonego efektu. Przykładowo, w strefie gotowania warto zastosować mocny źródło światła, na przykład halogeny lub ledowe taśmy pod szafkami wiszącymi. Tam, gdzie jednocześnie będziemy jeść, warto zastosować oświetlenie punktowe, nadające cieplejsze odcienie światła, jak np. kinkiety albo lampy sufitowe z abażurami. Natomiast w rejonie roboczym, np. przy zlewu lub blacie do przygotowywania jedzenia, można zastosować światło neutralne białe lub dzięki błękitnemu odcieniowi uniemożliwiającego pojawianie się mikroorganizmów.

  3. Materiały, kolory i kształty
    Wybierając oświetlenie kuchenne, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak materiały, kolory oraz kształty. Oświetlenie sufitowe powinno stosunkowo łatwo wkomponować się w otoczenie, np. nie powinno być zdecydowanie ciemniejsze niż reszta pomieszczenia. Kiedy zdobimy więc kuchnię w jasnych, pastelowych kolorach, najlepiej zastosować oświetlenie w podobnych tonacjach.

  4. Kwestia energooszczędności
    Warto zwrócić uwagę na to, by wybrane oświetlenie było ekologiczne i energooszczędne. Wiele źródeł światła, takich jak na przykład modele LED lub CFL, umożliwia oszczędzanie energii i znacznie mniejszy rachunek za energię elektryczną w porównaniu do źródeł tradycyjnych. Co więcej, częstym rozwiązaniem jest także zastosowanie regulowanego natężenia światła, co pozwala na dopasowanie go do sytuacji, a więc i używanie tylko takiej ilości energii, ile jest potrzebne.

  5. Dodatkowe akcesoria
    W oświetleniu kuchennym ważne są też dodatki, które wzbogacą wystrój pomieszczenia i poprawią funkcjonalność. Wśród takich elementów wymienić można np. listwy LED, instalowane pod dolnymi szafkami i kierujące światło w dół, dzięki czemu zjedzenie wieczornego posiłku stanie się dużo przyjemniejsze. Innym dobrze znanym dodatkiem są lampki nocne LED – czy to na przykład na szafkach, czy też blacie – które zwiększają funkcjonalność kuchni i sprawiają, że pobyt w niej staje się jeszcze bardziej komfortowy.

Dobre oświetlenie kuchni ma coraz większe znaczenie w projektowaniu tej przestrzeni, dlatego tak ważne jest, by decyzje co do rodzaju i ilości źródeł światła były podejmowane z odpowiednią wiedzą i uwzględnieniem indywidualnych przewidywań i potrzeb. Odpowiednio dobrane światło pozwoli na jeszcze lepsze funkcjonowanie w kuchni i sprawi, że będziemy cieszyli się tym pomieszczeniem jeszcze bardziej.