Wnętrza glamour a retro – luksus i przepych w stylowych wnętrzach

Wnętrze

W obecnych czasach projektowanie wnętrz stało się sztuką, która ma na celu spełnienie naszych marzeń i pragnień. Wnętrza glamour a retro to styl, który zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników elegancji i bogactwa. W artykule postaramy się pokrótce opisać cechy, którymi oba te style się charakteryzują, jakie elementy należy w nich stosować oraz jakie są korzyści płynące z ich wykorzystywania w aranżacji wnętrz.

  1. Glamour – pozytywnie postrzegany blask

Styl glamour to nie tylko blask, błysk i złote ozdoby. To przede wszystkim eleganckie, pełne wyrafinowania i ponadczasowe wnętrza. W takim stylu warto postawić na duże, lśniące powierzchnie (np. duże lustra, połyskliwe meble), które odbiją światło i poszerzą przestrzeń. Należy także zwrócić uwagę na dobór kolorów – w żadnym wypadku nie powinny być one jaskrawe czy krzykliwe. Odpowiednie będą stonowane kolory (np. biel, szarość, granat) z dodatkiem złota, srebra lub brokatu. Ważnym elementem stylu glamour są także dodatki – piękne zasłony z jedwabiu, puszyste poduszki i dywany oraz kryształowe żyrandole.

  1. Retro – powrót do przeszłości

Styl retro odwołuje się do wyeksponowania elementów z przeszłości, zazwyczaj z lat 30., 40. i 50. XX wieku. Ważnym elementem stylu jest dbałość o szczegóły, jak również dbałość o idealne oddanie atmosfery epoki. Do aranżacji wnętrz w stylu retro należy użyć mebli i dodatków, które przywodzą na myśl tamte lata. Najlepiej zdecydować się na meble wykonane z ciemnych gatunków drewna, z ozdobnymi nóżkami czy rzeźbionymi frontami. Dość istotnym elementem stylu retro są także tapety – w przeszłości były one nieodłącznym elementem każdego mieszkania. Do replikacji stylu z lat ’50 warto postawić na tapety w jasne paski lub drobne wzorki.

  1. Łączenie stylu glamour i retro – luksus w retro klimacie

Łączenie stylu glamour i retro to prosty sposób na stworzenie eleganckiego, luksusowego i niepowtarzalnego wnętrza. Jako, że styl ten ma już w sobie wiele ozdobnych elementów, warto zachować umiar i postawić na dodatki, które będą przykuwać uwagę, ale nie staną się jakimiś dominującymi elementami wystroju. Najlepiej zdecydować się na meble i dodatki z jasnych materiałów (np. kremowy welur, muszelkowy tkaninę) z dodatkami kryształu i kolorami pastelowymi. Styl glamour i retro można połączyć także poprzez odpowiedni dobór oświetlenia – klasyczne żyrandole kryształowe lub naścienne lampy w stylu lat ’50.

  1. Zalety w stylowym wystroju wnętrz

Styl glamoru i retro to przede wszystkim elegancja, bogactwo i wyrafinowanie. Odpowiednio dobrane dodatki i meble, tworzą piękne i stylowe wnętrze, które będzie się wyróżniać na tle innych pomieszczeń. Dobrze skomponowane wnętrza glamour i retro pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, wprowadzając do naszego życia więcej luksusu i przepychu.

  1. Podsumowanie

Styl glamour i retro to doskonałe połączenie elegancji i oryginalności. W aranżacji wnętrz warto podążać za własnymi wizjami, ale przy tym dbać o umiar, nie przesadzać z dodatkami i zachować klasyczne i ponadczasowe elementy. Wnętrza glamour a retro, to styl, który może być stosowany w różnych pomieszczeniach, nadając im eleganckiego charakteru oraz wyjątkowości.