Porady dotyczące dekoracji mieszkania w stylu skandynawskim

Wnętrze

Styl skandynawski w dekoracji wnętrz stał się bardzo popularny w ostatnich latach. To minimalizm, prostota i eleganckie połączenie bieli z naturalnym drewnem. Jeśli chcielibyście wprowadzić ten styl do swojego mieszkania, oto kilka porad jak to zrobić.

Minimalizm – klucz do stylu skandynawskiego

Styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem, który ma na celu zdobycie przestrzeni w pomieszczeniu. Wzornictwo musi być proste, a kolorystyka minimalistyczna. Wybierzmy zatem meble z prostymi formami i geometrycznymi kształtami, np. prostokąty, koła, kwadraty. Mniej ozdób na ścianach, częściej wolna przestrzeń i światło.

Bieli i naturalnego drewna połączenie

Styl skandynawski to połączenie bieli z naturalnym drewnem, zatem dobierzmy meble i dodatki w odcieniach bieli oraz różnych odcieniach drewna. Drewno może być jasne lub ciemne, ale nie koniecznie musi pasować do innych elementów w pomieszczeniu.

Dodatki – wybierajmy z umiarem

Minimalizm to założenie, które warto zastosować także w kwestii wyboru dodatków. Wybierzmy kilka odpowiednich, które będą pasować do stylu skandynawskiego, ale pamiętajmy aby nie przesadzać ze zdobieniami. Dekoracje w stylu skandynawskim to np. lustra, poduszki, dywany, kwiaty doniczkowe, kubki, świeczniki, figury i plakaty z prostymi wzorami.

Styl skandynawski – oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważna kwestia w stylu skandynawskim. W dzień warto korzystać z naturalnego światła, ale jest to niestety w Polsce w okresie jesienno-zimowym kończy się szybko, dlatego należy zadbać o sztuczne źródła światła w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że żyrandole, lampki przy łóżku, biurku lub w salonie powinny posiadać prostą, minimalistyczną formę.

Styl skandynawski – porządek i czystość

Ostatnia kwestia, ale bardzo ważna, to dbałość o porządek i czystość w pomieszczeniu. Styl skandynawski promuje prostotę i minimalizm, a czyste pomieszczenie będzie idealnie odpowiadać temu stylowi. Pamiętajmy, aby codziennie sprzątać dobrze wietrzyć i co jakiś czas odświeżać meble i dekoracje.

Podsumowując, styl skandynawski w aranżacji wnętrz to radosny minimalizm, prostota, zmysłowy styl i wielowymiarowe połączenie różnych elementów. Małymi zmianami można wprowadzić do swojego mieszkania atmosferę ciepła, spokoju i relaksu.