Jak urządzić przytulny kącik czytelniczy – miejsce dla miłośników książek

Wnętrze

Urządzając swój przytulny kącik czytelniczy, ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do czytania i relaksacji. Miejsce to powinno emanować spokojem, być wygodne i przyjazne dla naszej psychiki. W końcu, to właśnie w takim miejscu będziemy spędzać wolny czas czytając nasze ulubione książki, artykuły czy gazety.

Kącik czytelniczy – gdzie go urządzić?

Najlepszym pomysłem na metrażowe i wygodne miejsce do czytania jest sofa lub wygodne fotele z miękkimi poduszkami i kołdrą. Kiedy nie mamy na to miejsca, warto wyposażyć się w specjalne krzesła, które bardzo dobrze sprawdzają się w takich sytuacjach. Kącik czytelniczy można urządzić w salonie, czy sypialni, też w pokoju dziecka lub gabinet. Ważne, aby to miejsce przeznaczone na czytanie, miało swój prywatny i osobisty charakter.

Jakie meble powinny znaleźć się w kąciku czytelniczym?

Mebel – czyli wygodne krzesło lub sofa – to podstawa. Oprócz tego, warto zaopatrzyć się w stolik kawowy, który posłuży nam do przechowywania ulubionych książek i gazet, czy też do postawienia kubka z herbatą czy kawą. Świetnie sprawdzą się regały na książki. Trzeba jedynie dobrze przemyśleć ich umiejscowienie, aby z jednej strony nie zdominowały całego pomieszczenia, z drugiej zaś, by były na tyle dostępne, żeby mieć szybki dostęp do potrzebnej pozycji.

Oświetlenie – kluczowa kwestia w kąciku czytelniczym

Odpowiednie oświetlenie w kąciku czytelniczym to wyjątkowo ważna kwestia. Powinno być ono w miarę neutralne oraz pochodzić z różnych źródeł. Dobrym pomysłem jest tu wykorzystanie kilku lamp, w tym jednej stojącej lub wiszącej, dwóch bocznych lamp lub lampki nocnej. Światło powinno być nastrojowe, ale jednocześnie tak dobrze optymalizowane, żeby ułatwiało czytanie w ciemniejszych porach dni.

Detale nadają charakteru kącikowi czytelniczemu

Ostatni, ale nie mniej ważny element to dodatki, które nadają kącikowi czytelniczemu jego charakterystyczny urok. Delikatne poduszki, kolorowe koce, a nawet dywanik z miękkiego shaggy’u, to elementy, które umilą nam czas spędzany wśród wymarzonych pozycji. Warto zwrócić też uwagę na dodatki, które nawiązują do naszych ulubionych książek lub bohaterów filmowych. Na pewno uatrakcyjnią one nasz kącik i sprawią, że będziemy chętniej do niego zaglądać.

Podsumowanie

Kącik czytelniczy to miejsce, w którym możemy się zrelaksować i pokłonić naszej pasji do książek. Aby było to miejsce naprawdę przytulne, warto wyposażyć je w odpowiednie meble, oświetlenie i dodatki, które sprawią, że będziemy chcieli w nim spędzać długie godziny. Warto pamiętać o tym, aby kącik ten był zawsze schludny i uporządkowany – tylko wtedy będziemy mieć ochotę na pobyt w nim i z przyjemnością się w nim relaksować.