Jak urządzić pokój dziecięcy – pomysły dla maluchów i nastolatków

Wnętrze

Jak urządzić pokój dziecięcy – pomysły dla maluchów i nastolatków

Urządzanie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z dwoma różnymi grupami wiekowymi: maluchami i nastolatkami. Wymagają one bowiem zupełnie odmiennych podejść i rozwiązań. W tym artykule znajdziesz wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na to, jak urządzić pokój dziecięcy, by był on zarówno funkcjonalny, jak i przyjazny dla dzieci.

  1. Zaczynamy od planowania przestrzeni

Zanim przystąpimy do dekorowania pokoju dziecięcego, warto dokładnie zaplanować przestrzeń. Zbierzmy wszelkie informacje od dziecka – jakie kolory lubi, co jest dla niego ważne i jakie akcesoria chce mieć w swoim pokoju. Przyjrzyjmy się wielkości pokoju, jego równowadze i jakie meble trzeba tam umieścić. Cenę usługi projektowej musimy dodać do gotowego projektu, my jednak w tym artykule skupimy się na wielu sposobach na to, by pomóc Ci w samodzielnej aranżacji pokoju.

  1. Meble w pokoju dziecięcym

Wybierając meble do pokoju dziecięcego należy kierować się nie tylko walorami estetycznymi. Przede wszystkim meble te powinny być wygodne i praktyczne. Przy aranżacji pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na to, by meble były pomocne w realizacji codziennych czynności dziecka, np. w odkładaniu ubrań lub robiąc zadania domowe. Najlepiej wybierać meble, które rosną razem z dzieckiem, czyli np. łóżka z szufladami, które zmieniają się w łóżka dla młodzieży.

  1. Kolory i dekoracje w pokoju dziecięcym

Kolory i dekoracje to już poza funkcją, tak samo ważne elementy pokoju dziecięcego. Kolory powinny być jasne, radosne i nie burzyć równowagi młodych umysłów. Najlepiej stosować kolory pastelowe lub wręcz przeciwnie – ciepłe, czyli np. pomarańczowe czy czerwone. Istotne są dekoracje, w które można wkomponować zbiory ulubionych zdjęć lub plakatów młodego człowieka. Warto też zastanowić się nad preferencjami kulinarne dziecka, np. wstawiając do pokoju dla małego smakosza nieśmiertelne Magnety czy inne godne uwagi akcesoria.

  1. Akcesoria w pokoju dziecięcym

Poza meblami i dekoracjami nie można zapomnieć o akcesoriach, którzy stanowią nieodłączną część każdego pokoju dziecięcego. Mogą to być np. kolorowe pudełka na zabawki, regał na książki lub kosz na brudne rzeczy. Ważne, by każdy młody człowiek miał w swoim pokoju coś, co na prawdę go interesuje. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkami np. gitarą, instrumentami klawiszowymi czy też sprzętem fotograficznym.

  1. Jak urządzić pokój dziecięcy dla nastolatka?

Urządzenie pokoju dla nastolatka to dużo większe wyzwanie niż dla dziecka. Nastolatki posiadają już swoje upodobania i często noszą się z zamiarem zmiany aranżacji swojego pokoju. Warto zadbać, by pokój dziewczyny był w pełni funkcjonalny. Ma to szczególne znaczenie, gdy pokój musi spełniać równocześnie funkcje biurowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nastoletnia dziewczyna nierzadko chciałaby mieć pokój bardziej modny i stylowy niż dziecięcy. W takim przypadku nie można zapomnieć o odpowiednich dodatkach, takich jak np. modne karnisze, nowoczesne stoliki lub rolety rzymskie.