Industrialne wnętrza – surowość i charakter w Twoim domu

Wnętrze

Industrialne wnętrza – nowe oblicze stylu

Od kilku lat przywracanie dawnym budynkom oraz lokalom dawnego przeznaczenia nowego życia stało się bardzo modnym trendem.

Powstają w ten sposób loftowe mieszkania czy klimatyczne restauracje, sklepy czy bary. Charakterystyczne dla takich przestrzeni są surowe ściany, nietypowe rozmieszczenie przewodów i rur w ciekawych elementach dekoracyjnych, a także meble, które funkcjonowały w dawnych czasach, ale teraz zyskują na nowoczesnym wyglądzie.

Styl industrialny kojarzy się z decydującą surowością, nieprzeciętnym smakiem i nietypowym wykorzystaniem materiałów. To właśnie to przyciąga coraz większą grupę osób, które chciałyby wprowadzić jeszcze więcej charakteru do swojego mieszkania.

  1. Surowe materiały i minimalizm

charakterystyczne elementy w stylu industrialnym to surowe i szare ściany, rury, betonowe lub ceglane ściany, surowe drewno, metal, beton.

Minimalistyczny styl to przede wszystkim prostota, a w przypadku stylu industrialnego jest to tzw. minimalizm surowych materiałów. Dużym plusem jest fakt, że w takiej stylistyce wszystko musi być wygodne, nic nie zostaje ukryte i zawsze jest na wyciągnięcie ręki.

  1. Optymalne oświetlenie

Oświetlenie jest kluczowe dla uzyskania odpowiedniego charakteru wnętrza. W stylu industrialnym pięknie sprawdzą się takie rzeczy, jak industrialne lampy, które są wykonane z rur i linki, lub wiszące lampy, które nawiązują do lat 60-tych XX wieku. Dobre oświetlenie to ważna kwestia nie tylko ze względów estetycznych, ale również z praktycznego punktu widzenia.

  1. Meble w stylu industrialnym

Meblościanki, szafki, stoły, krzesła, fotele – to wszystko można znaleźć w wersjach industrialnych. są to meble, które są w stanie z łatwością przetrwać kilka dziesięcioleci, co stanowi duży plus dla potencjalnych kupujących. W przypadku stylu industrialnego dominują proste formy, często zabezpieczone specjalnymi, matowymi lakierami, wytrzymałe szklane blaty czy drewniane, oszlifowane pod kątem surowego stylu.

  1. Dodatki w stylu industrialnym

Wybierając dodatki do mieszkania w nowoczesnym stylu industrialnym, warto postawić na pewne uniwersalne przedmioty, których nie brakuje w żadnym tej stylistyce:

  • plakaty z ciekawymi motywami, które pochodzą z czasów przemysłowych
  • mapy
  • figurki z brązu
  • elementy metalowe
  • przystanki autobusowe i tramwajowe (w mniejszych wersjach), które staną się ciekawym, urozmaicającym dodatkiem.
  1. Jakie pomieszczenia idealnie sprawdzą się w stylu industrialnym?

Można powiedzieć, że w stylu industrialnym można pomieszczenia urządzić praktycznie w każdym domu, czy mieszkaniu. Jednakże idealnie spiszą się one w dużych, przestronnych przestrzeniach, jak loftowe mieszkanie, restauracja, kawiarnia, sklep czy salon SPA. Charakterystyczne dla takich obiektów jest duża przestrzeń, który można pięknie wypełnić nietuzinkowymi, surowymi meblami czy dekoracjami.

Podsumowując, styl industrialny to trend, który daje wiele możliwości, jest niepowtarzalny i ma swój charakter. Bez wątpienia doskonale sprawdzi się w łazience, salonie, sypialni czy kuchni. Przy wykończeniu wnętrz składających się z surowych materiałów z łatwością stworzymy ciekawą przestrzeń, która będzie bawić nas przez długi czas.