Dodatki do wnętrz w stylu retro

Wnętrze

DODATKI DO WNĘTRZ W STYLU RETRO – JAK JE WPROWADZIĆ DO WNĘTRZA?

Styl retro kojarzy się z latami 50. i 60. XX wieku. Charakterystyczną cechą tego stylu jest zastosowanie wyraźnych form, kolorów i wzorów oraz przede wszystkim mebli i dodatków, które wracały do łask w ostatnich latach. Jeżeli chcesz wnieść do swojego domu nutkę klimatu retro, w tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić.

  1. MEBLE W STYLU RETRO – NIE TYLKO DLA FANÓW VINTAGE

Głównym elementem stylu retro są wyjątkowe meble z lat 50. i 60. XX wieku. Możesz je nabyć w sklepach z antykami lub na aukcjach internetowych. Jednak, jeśli nie chcesz całkowicie zmieniać aranżacji swojego mieszkania, wystarczy, że wyposażysz go w kilka pojedynczych elementów. Na przykład, postaw na kolorowe, drewniane krzesła z charakterystycznymi nogami, fotele z masywnym, niskim oparciem lub drewniane regały.

  1. DYWAN, ABY WPROWADZIĆ EFEKT WOW

Wprost przeciwnie do minimalistycznych czy skandynawskich aranżacji, styl retro przejawia się z wykorzystaniem mocnych kolorów i wzorów. Dywany, które nigdy nie wychodziły z użycia w latach 60. i 70. XX wieku, bardzo ładnie wpisują się w dzisiejsze trendy. Wybierz dywan kobiercowy z ekscentrycznym wzorem lub na przykład duży dywan w kolorach czerwieni, zieleni czy pomarańczy.

  1. DODATKI I AKCESORIA STYLU RETRO

Jeśli szukasz sposobu na wprowadzenie do swojego domu elementów w stylu retro, propozycji jest cała masa. Oto kilka przykładów:

  • Lustra w eleganckich drewnianych ramach;
  • Lampy wiszące z masywnego, szklanego klosza w kształcie dzwonu;
  • Zestawy naczyń, w których królują kolorowe kwiatowe wzory;
  • Cała paleta dekoracyjnych przedmiotów, takich jak zegary, ramki na zdjęcia, wazony czy pojemniki na cukier;
  1. STYL RETRO W KUCHNI – POMYSŁ NA KOLOROWĄ KOMBINACJĘ

Jeśli chcesz wprowadzić w swojej kuchni styl retro, zacznij od zmiany dodatków lub wyposażenia w nieco odważniejsze kolory. Na przykład, wstaw nowoczesny lodówko-zamrażarkę w kolorze czerwonym lub turkusowym albo nagłośnij charakter pomieszczenia dzięki wykorzystaniu delikatnych odcieni pasteli. Pamiętaj, że drewniane meble to podstawa. Pomyśl o postawieniu kolorowej zabudowy, z szafkami wykonanymi z drewnianych paneli z epoki PRL-u, uroczych serwetek oraz kolorowych podkładek pod talerze.

  1. STYL RETRO W SALONIE – PODPISZ SIĘ POD KLASYKĄ

Jeśli to salon wymaga metamorfozy w stylu retro, zacznij od wyboru tapicerki. Producenci mebli oferują dzisiaj wygodne kaloryfery w kolorowych welurach. Możesz też wybrać retrowersję, bądź odnawiać meble, integralnym elementem tzw. aranżacji vintage są oryginalne meble lat 50.-60. Jeżeli posiadasz kolorową sofę, wąskie okrągłe stołki i barki, wstaw charakterystyczne meble RTV – niskie, stylowe, z elegancką płytą z przodu.

Styl retro uwodzi swoim charakterem skomplikowanego jednolitego wzoru, kolorów i kształtów. W przypadku decyzji o wrzuceniu do wnętrza dodatków w tym stylu, musisz jednak zachować umiar – taki styl zdominowany przez nieograniczone informacje, może stać się przesadzony i monotonny. Wracając jednak, do sedna sprawy – dodatki w stylu retro wprowadzą do Twojego wnętrza nutkę artystycznego i charakterystycznego nastroju, kapitalny relaks od codzienności.