Aranżacja wnętrza w stylu retro – powrót do lat 60. i 70.

Wnętrze

Przywołanie ducha przeszłości: aranżacja wnętrza w stylu retro

W dzisiejszych czasach chętnie wracamy do modnych stylów i trendów z przeszłości. Jednym z nich, który pojawia się w modzie, designie i aranżacji wnętrz, jest styl retro. W szczególności lat 60. i 70. cieszą się obecnie ogromną popularnością. Jak w takim razie zaaranżować wnętrze, by oddać hołd temu klasycznemu stylowi?

  1. Paleta kolorów

Zacznijmy od kolorów. Styl retro to przede wszystkim intensywne barwy i kontrasty. Często dominują tu kolory pastelowe oraz ciepłe odcienie brązów, beżów i zieleni. Ważne są też kolory takie jak soczysta czerwień, turkus czy żółć. Warto pamiętać o tym, żeby używać ich w odważny i śmiały sposób.

  1. Meble i dodatki

Drugim ważnym elementem stylu retro są meble. Charakteryzują się one prostymi, geometrycznymi kształtami, a w ich projektowaniu odegrały rolę np. moduły, które miały łatwość produkcji w skali masowej. Wśród mebli z lat 60. i 70. znajdziemy m.in. bardzo popularne fotele jajka, stoły z chromowanymi nogami czy półki inspirowane designem skandynawskim.

Doskonale wpisują się w ten styl modułowe meble, w szczególności takie, które możemy dowolnie konfigurować, zmieniając ich układ i umiejscowienie. W przypadku dodatków i dekoracji dobrze sprawdzają się lustra, barometr, lampy sufitowe i podłogowe oraz plakaty z motywami nawiązującymi do klimatów lat 60. i 70.

  1. Tapety i obrazy

W aranżacji wnętrz w stylu retro, równie ważną rolę zaczynają odgrywać tapety oraz obrazy na ścianach. Charakterystycznym motywem dla lat 60. i 70. są motywy geometryczne, np. sześciokąty, romby, kwadraty, jak też abstrakcyjne, damaskowe wzory – te ostatnie starały się później naśladować i wiernie kopiować maski i stempelki do tapet. Warto zacząć od jednej ściany, którą możemy pokryć tapetą w ciekawym deseniu. Na pozostałych ścianach warto postawić na jednolity, jasny kolor, np. biały lub beżowy.

  1. Retrospekcja w kuchni i łazience

Styl retro doskonale wpisuje się także w aranżację kuchni oraz łazienki. W kuchni warto zwrócić uwagę na meble, np. stylowe szafki z chromowanymi uchwytami czy kuchenne zlewozmywaki o okrągłych kształtach. W łazience możemy postawić na prostą wannę w typie retro, a także na oryginalne piękne baterie.

  1. Podsumowanie

Styl retro to nie tylko moda i design. To przede wszystkim miłość do stylu i klimatu, który przypomina nam dawne czasy, nostalgicznie podglądane w kolorowych albumach. W aranżacji wnętrz bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły, aby całość była spójna i oddawała klimat lat 60. i 70. Ciepłe kolory, geometria wzorów, proste meble oraz ciekawe dodatki – to połączenie, które umożliwi stworzenie pięknego, retrospektywnego wnętrza.