Jak uszyć zasłony – poradnik krok po kroku

Wnętrze

Wymarzone zasłony do naszego pokoju, nie tylko spełniają wymiar dekoracyjny, ale również funkcjonalny. Odpowiednio dobrane, chronią nas przed nadmiernym światłem oraz wzdłużającą się do późnych godzin letniego wieczoru. Jak jednak uszyć zasłony samodzielnie? Poznaj krok po kroku poradnik, który pomoże Ci stworzyć idealne zasłony.

 1. Wybór tkaniny
  Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej tkaniny. Wymagana ilość tkaniny zależy od wymiarów okna oraz kroju zasłon. Najlepiej wybrać lekką, przewiewną tkaninę, z dobrym światłosem, która nie będzie się elektryzować. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, jakie kolory oraz wzory najbardziej pasują do naszego pokoju.

 2. Wymiary zasłon
  W drugim kroku należy zmierzyć wymiary okna oraz określić ich gabaryty. Warto pamiętać, żeby dokonać wiarygodnego pomiaru, ponieważ inaczej nasze zasłony mogą okazać się za krótkie. W zależności od wybranej wersji zasłon, należy dodać od 5 do 20 centymetrów na fałdy oraz kieszenie na karnisz.

 3. Krojenie tkaniny
  Krok trzeci to odpowiednie pokrojenie tkaniny na wymiar naszej zasłony. Warto użyć w tym celu płaskiego podłoża oraz odpowiedniego narzędzia. Zalecane są nożyczki lub rotacyjna maszyna do cięcia. Pamiętajmy, żeby dokonać dokładnego pomiaru i odpowiedniego układu wzoru, aby zasłony były równomiernie pocięte.

 4. Szycie zasłon
  W czwartym kroku przyszedł czas na szycie zasłon. W zależności od wybranej formy zasłon, miejsca przyszłych przetłoczeń, muszą być odpowiednio oznaczone. Zalecane jest zastosowanie maszyny do szycia, która zapewni nam solidność wykonania oraz dokładne przeszycie krawędzi. Jeśli nie mamy maszyny, warto zastosować ręczne szycie, zachowując przy tym odpowiednie odległości.

 5. Użyteczne dodatki
  Ostatnią rzeczą, która decyduje o naszej zasłonie jest wybór karnisza oraz obruszeń. W tym celu warto skorzystać z poradnika, który pomaga nam wybrać odpowiedni dodatek do naszych zasłon. Poprzez dodanie karnisza, który będzie pasował do kolorów naszej zasłony, stworzymy harmonijne wnętrze, które wpisze się w nasze oczekiwania.

Podsumowując, jak widać uszycie zasłon nie jest trudnym zadaniem, o ile dokonamy odpowiedniej selekcji tkanin oraz narzędzi. Dlatego warto zastosować się do powyższego poradnika krok po kroku, aby w łatwy sposób stworzyć wymarzone zasłony.