Jak stworzyć przytulną przestrzeń w stylu shabby chic – urok i romantyzm

Wnętrze

Shabby chic to styl, który zyskuje coraz większą popularność w aranżacji wnętrz, będący połączeniem uroku i romantyzmu. Bez wątpienia, decydując się na stworzenie swojej przestrzeni w tym stylu, trzeba uwzględnić kilka istotnych kwestii. W tym artykule przedstawiamy kilka prostych porad, dzięki którym z łatwością stworzysz przytulną przestrzeń w stylu shabby chic.

  1. Kolory i materiały

Shabby chic to styl, który preferuje zastosowanie jasnych kolorów – białego, ecru, pastelowych odcieni różu, błękitu czy zielonego. Również w materiale dekoracyjnym należy preferować jasne i delikatne tkaniny, takie jak chociażby bawełna, len czy jedwab. Wszystko to wpisuje się w romantyczny, lekki styl, który pozwoli Ci odetchnąć od zgiełku miasta i stworzyć przyjemną przestrzeń w domu.

  1. Vintage

Stosowanie przedmiotów w stylu vintage jest kluczowe dla aranżacji w stylu shabby chic. Być może masz w domu justyny, które od lat nieużywane leżą na strychu? Odkurz je, odmaluj i postaw na widocznym miejscu w pokoju! Stary, przetarty regał możesz pomalować na biało i przeszlifować, czyniąc go prawdziwym elementem wystroju. Poszukuj także staromodnych przedmiotów, takich jak lustra, ramki, wazony czy świece.

  1. Natura

W stylu shabby chic nie może zabraknąć roślin! Wszelkie kwiaty – żywe lub sztuczne – przydają się do uzupełnienia wystroju. Rośliny także wprowadzają do domu naturalność i harmonię, która działa kojąco na zmysły. Warto pamiętać, aby sadzić je w jasnych donicach lub ozdobnych koszach. Styl shabby chic ceni sobie wszystko, co piękne i rustykalne.

  1. Ozdoby

Do stylu shabby chic pasują wszelkiego rodzaju ozdoby, takie jak chociażby koronki, hafty lub ozdobne guziki. Pełne drobiazgów ożywiają wnętrza i tworzą harmoniczny klimat. Warto zastanowić się, gdzie można je umieścić, aby były dobrze widoczne. Może to być przykładowo lampa wisząca w kuchni, pokrowiec na stół w salonie, albo zasłony w sypialni.

  1. Detale

Shabby chic to styl, który ceni sobie detale. Dlatego nie zapominajmy o nich, na przykład o zastosowaniu pięknej zasłonki, a może to być elegancki firanek, dobrać powinny się też poduszki, dywaniki czy wiszące ozdoby. Ostatecznie detale decydują o tym, czy wnętrze wyważone i zgodne z stylem.

Stworzenie wnętrza w stylu shabby chic nie jest trudne, wymaga jedynie nieco czasu i zaangażowania. Dzięki powyższym radom, z pewnością uda Ci się stworzyć przytulną, uroczą przestrzeń, w której będziesz czuć się jak w krainie bajek.